† První velký skupinový proces †

26. 2. 2018

První velký skupinový proces s řeholnicemi v českých zemích proběhl v Opavě 23. - 26. února 1952, a to s devíti řádovými sestrami, jež pracovaly jako ošetřovatelky v bývalé řádové nemocnici v Opavě, a s familiářem Německého řádu P. Jindřichem Stuchlíkem. Státní soud odsoudil provinční představenou Antonii Anežku Witkovou za velezradu a vyzvědačství na 15 let, sestru Helenu Marii Knajblovou za velezradu na 10 let, ostatní řeholnice za trestný čin sdružování proti republice - Klotildis Ludmilu Moravcovou na 7 let, Giselu Anastazii Vaňkovou na 6 let, Reineru Margitu Podmanickou na 4 roky, Koletu Marii Beňovou na 6 let, Remigii Annu Axmanovou na 5 let, Inocencii Marii Dittmnerovou na 2 roky, Virgilii Hedviku Moravcovou na 1 rok.

13. prosince 1990 okresní soud v Opavě rozhodl o rehabilitaci odsouzených sester. Částečné nápravě a navrácení se "prozatím" povedlo jen Sesterské větvi - sestrám Řádu, kterým byla vrácena část majetku: klášter a řeholní dům v Opavě a řeholní dům ve Velkých Hošticích. Vše ve velmi špatném stavu, což představovalo velké břemeno. S pomocí zahraničních spolusester, z vlastních prostředků sester a z prostředků vyplacených dle zákona "O mimosoudních rehabilitacích za dlouhé žalářování a zbavení základních lidských práv" sestry pod vedením provinciální představené s. m. Terezie Kubalové zrekonstruovaly zdevastovaný klášter a řádový kostel.

Více najdete také v uveřejněných dokumentech:
Milosrdné sestry Panny Marie Jeruzalemské (sestry Řádu německých rytířů) - pronásledování a proces
a
Milosrdná sestra Anežka Antonie WitkováPrvní velký skupinový proces 2018, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, ordo fratrum domus hospitalis sanctae mariae teutonicorum in jerusalem

První velký skupinový procesZpět na více zpráv.